O nas

Wykończenie wnętrz – co warto wiedzieć?

  • 04.02.2016
  • Grupa Interio

Zakup mieszkania od developera to duży wydatek i jedna ważniejszych decyzji. Osoby, które zdecydowały się na taki krok, mają przed sobą wybór: skorzystać z możliwości wykończenia pod klucz, wykończyć mieszkanie własnoręcznie bądź skorzystać z usług architekta wnętrz. Każda z dostępnych opcji ma swoje zalety, dlatego przyjrzyjmy się po kolei każdej z nich.

Własnym sumptem

Większość osób kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym, planuje jego wykończenie we własnym zakresie. Rozwiązanie takie ma oczywiście swoje plusy – pozwala kontrolować budżet, wybierać materiały i elementy dekoracyjne zgodne z gustami domowników, a także nadzorować prace ekip remontowych.

Wszyscy, którzy planują podjąć się wykończenia mieszkania na własną rękę, powinni jednak zdawać sobie sprawę ze skali wymaganych prac. Projekt aranżacji, oświetlenie, elektryka, a nawet wybór ekipy i nadzór nad nią – wszystko to, w połączeniu z ogromnym wyborem materiałów i elementów wykończeniowych sprawia, że właściciele mają naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Z tego powodu, często decydują się na spersonalizowane meble kuchenne oraz szafki łazienkowe na wymiar, co pozwala lepiej dopasować wystrój do wnętrza, bez utraty funkcjonalności.

Podczas remontu mogą również pojawić się komplikacje, których z różnych powodów nie da się przewidzieć. A wszystko kosztuje.

Pomoc profesjonalisty

Korzystanie z usług profesjonalnego architekta wnętrz stanowi rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu ani możliwości wykończyć mieszkania samodzielnie. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowa obsługa, fachowe podejście oraz kunszt płynący z wieloletniego doświadczenia. Architekt służy pomocą i radą już od najwcześniejszych etapów aranżacji – tworzy projekty i wizualizacje, pomaga w doborze materiałów, nadaje również całości charakterystycznego sznytu. Dużym plusem jest fakt, że każdy architekt współpracuje z własną, sprawdzoną i zaufaną ekipą remontową.

Skorzystanie z usług specjalisty ma oczywiście swoją cenę. Koszt wynajęcia architekta wnętrz, częściowo obniża podatek VAT odprowadzany od jego usług. Wynosi on 8%, zaś w przypadku wykańczania lokum na własną rękę musielibyśmy się liczyć z podatkiem rzędu 22%. Wybierając architekta kierujmy się opiniami, najlepiej osób zaufanych.

Wykończenie pod klucz

Wykańczanie mieszkań w standardzie „pod klucz” zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. W praktyce wygląda to następująco: deweloper już na etapie realizacji inwestycji podpisuje umowę z firmami zajmującymi się profesjonalnym wykończeniem i aranżacją mieszkań. Klienci mają kontrolę nad stanem tych prac, mogą również samodzielnie decydować o doborze materiałów. Skorzystanie z opcji wykończenia pod klucz to spora oszczędność czasu i pieniędzy, jednak jest to usługa najmniej spersonalizowana ze wszystkich.

Pamiętajmy, że najważniejszym czynnikiem decydującym o wykończeniu mieszkania jest nie cena, a komfort, który ma nam ono zapewniać. Opcji aranżacyjnych jest wiele, ale są one uwarunkowane ilością wolnego czasu, którym dysponujemy, zasobnością naszego portfela, a także wiedzą dotyczącą urządzania wnętrz.

Komentarze

Daj znać, co o tym sądzisz

Zapytaj o ofertę

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania na spotkaniu przy kawie ;)