O nas

Jak urządzić poddasze – porady architekta

  • 28.07.2015
  • Grupa Interio

Adaptacja poddasza do potrzeb mieszkalnych nie należy do najłatwiejszych. Jedni zupełnie z niej rezygnują uważając poddasze za pomieszczenie mało użytkowe, inni wręcz przeciwnie, dostrzegają w nim potencjał jakiego nie ma żadne wnętrze z płaskim sufitem. Na poddaszu można urządzić właściwie każde wnętrze, poczynając od salonu i sypialni, na łazience i kuchni skończywszy. Przed przystąpieniem do aranżacji wnętrza pod skosami warto jednak poznać kilka praktycznych porad architekta.

2

Jeżeli adaptacja poddasza wymaga jego rozbudowy, zmian konstrukcyjnych budynku, montażu okien lub pełnej instalacji, których wcześniej na poddaszu nie było, zgodnie z przepisami budowlanymi, chęć przeprowadzenia takich zmian należy zgłosić odpowiednim organom. Jeżeli remont dotyczy tylko aranżacji poddasza lub ewentualnie modernizacji instalacji lub wymiany okien, nie trzeba tego nikomu zgłaszać.

Poddasze przeznaczone do celów mieszkalnych powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią oraz temperaturami, zarówno niskimi, jak i wysokimi. Dobrze położona izolacja zagwarantuje komfort użytkowania niezależnie od pory roku. W zależności od przeznaczenia poddasza można je doświetlić odpowiedniego rodzaju oknami. Jeżeli ściana kolankowa jest dość wysoka, nie warto rezygnować z normalnych okien. Wnętrze można dodatkowo doświetlić dachowymi świetlikami, przez które będą wpadały promienie słońca, a wieczorem będzie widać rozgwieżdżone niebo. W kategorii okien dachowych warto wybrać modele wyposażone w system wentylacji, które zagwarantują wysoką odporność na wilgoć i zapobiegną zbieraniu pary wodnej.

1

W miejscu, gdzie ściana kolankowa jest niższa można ustawić meble, np. komodę lub biurko do pracy. Prysznic należy zamontować w najwyższym miejscu, zaś łóżko postawić tam, gdzie między podłogą, a skosem jest wystarczająco dużo miejsca, by wstając nie zawadzić głową. Jeżeli chodzi o aranżację kuchni, najlepszym wyborem będzie wykonanie mebli na wymiar. Wykonawca dokona dokładnych pomiarów i zaproponuje zabudowę, która pozwoli na maksymalne zagospodarowanie. Podobnie wygląda sytuacja z szafami wnękowymi. W miejscu, w którym skosy są zbyt niskie zawsze można zorganizować szafę lub różne schowki. Jeżeli poddasze jest na tyle przestronne, by urządzić na nim kilka wnętrz, warto pozostawić je w przestrzeni open space. Oczywiście łazienka, jako strefa wymagająca intymności powinna być odseparowana ścianą, jednak kuchnia i salon już niekoniecznie. Belki wspierające dach subtelnie zarysują poszczególne strefy pozostawiając otwartą przestrzeń, która z pewnością sprawdzi się w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli natomiast poddasze jest małe, w celu pozbycia się klaustrofobicznego wrażenia należy je pomalować na jasne kolory. Dzięki tak prostemu zabiegowi wnętrze optycznie zyska na rozmiarze.

3

4

Poddasze to przestrzeń, którą warto zagospodarować. Skosy i nietypowy układ nie muszą być przeszkodą. Wystarczy odrobina wiedzy z dziedziny aranżacji wnętrz połączonej z fantazją, by potraktować poddasze jako przestrzeń z dużym potencjałem i urządzić ją modnie, wygodnie i przede wszystkim zgodnie z potrzebami użytkowników.

źródło zdjęć: pinterest.com, amazinginteriordesign.com, signepling.com, homestratosphere.com

inspiration cię artykuł ?

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Komentarze

Daj znać, co o tym sądzisz

Zapytaj o ofertę

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania na spotkaniu przy kawie ;)