O nas

Jak urządzić kącik do czytania

  • 19.07.2015
  • Grupa Interio

Choć nowe media wypierają książki, nadal wielu ludzi lubi lekturę w wersji tradycyjnej, zapach papieru i szelest kartek. Czytają zawsze, gdy nadarzy się okazja, w autobusie, na ławce w parku, w kolejce do lekarza. Są jednak tacy, którzy zatapiając się w świat ulubionych bohaterów potrzebują wyciszenia i intymności. Taki przytulny kącik do czytania można zorganizować w każdym domu niezależnie do jego wielkości.

5

Najlepiej wybrać spokojną część domu, w której czynności wykonywane przez pozostałych mieszkańców nie będą zakłócać czytania. Wymarzonym miejscem może się okazać ławeczka w wykuszu lub siedzisko przy samym oknie. Światło dzienne jest najlepsze do czytania, oczy nie męczą się przy nim tak, jak przy sztucznym oświetleniu. Poza tym, robiąc krótką przerwę w czytaniu można podziwiać wspaniałe widoki.

2

3

Światło dzienne jest nie bez znaczenia dla komfortu czytania. Jednak, jeżeli nie można urządzić kącika przy oknie lub gdy preferujemy czytanie przed snem, obowiązkowo należy pomyśleć o oświetleniu sztucznym, ustawiając je tak, by równomiernie padało na karty książki nie rzucając na nie cienia. Jeżeli chodzi o moc, która nie zmęczy wzroku, to najlepiej wybrać żarówki z przedziału między 40, a 80 W.

Niezależnie od ulubionej pory czytania, kącik dobrze jest wyposażyć w stolik, na którym można postawić kawę, szklankę wody lub odłożyć książkę. Mile widziany w tej strefie będzie również podnóżek. Traktując czytanie jako czynność odprężającą, warto zadbać nie tylko o wygodę pleców, ale również i nóg. Dlatego dobrym pomysłem jest tu możliwość skorzystania z podnóżka. Dzięki niemu nogi mogą swobodnie spoczywać, by czytanie stało się jeszcze bardziej przyjemne.

1

Kącik do czytania można urządzić w dowolnym stylu. Styl francuski, z bielą, beżem i pudrowym różem stanowi propozycję bardzo kobiecą i niezwykle romantyczną. W męskim wydaniu świetnie sprawdzi się przestronny skórzany fotel. Miejsce do czytania o neutralnym charakterze można natomiast wykreować kierując się zasadami stylu skandynawskiego, gdzie wygodny fotel z podnóżkiem i jasne neutralne barwy z pewnością będą sprzyjały czytaniu. Niezależnie od stylu i miejsca, w którym urządzimy kącik do czytania warto pamiętać o wygodnych poduszkach i kocu, który może się przydać w chłodne wieczory.

4

źródło zdjęć: blog.templeandwebster.com.au, bloglovin.com, pinterest.com, dreambookdesign.com, megbiram.com

inspiration cię artykuł ?

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Komentarze

Daj znać, co o tym sądzisz

Zapytaj o ofertę

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania na spotkaniu przy kawie ;)