O nas

Francuski wzór w skandynawskich aranżacjach

  • 31.07.2015
  • Grupa Interio

Jeden z najsłynniejszych i zarazem najprostszych wzorów świata – chevron nazwę swą najprawdopodobniej zawdzięcza…kozie (koza w języku francuskim to chèvre). Podobno kiedyś ktoś skojarzył ten motyw ze śladami jakie pozostawiają kozie raciczki i tak już zostało. Źródłosłów jednak nie przeszkodził motywowi w zrobieniu międzynarodowej kariery, która jest tak stara, jak pierwsze wzmianki o nim odnotowane ponad 3 tysiące lat temu na greckiej wyspie Kreta, w miejscowości Knossos oraz nieco wcześniej na ceramice z epoki neolitycznej.

5

Przez stulecia motyw pojawiał się w wielu miejscach i wykorzystywany był w wielu dziedzinach życia. Jako element architektoniczny stanowi element kolumn sycylijskiej katedry będącej przedstawicielką architektury romańskiej. W latach 70. stał się prawdziwym hitem dzięki kolekcji odzieży Ottavia i Rosity Missoni. Nawet w wojskowości zaznacza swą obecność. Pojawia się jako ozdoba mundurów – w armii amerykańskiej i brytyjskiej jako wzór na rękawach, w polskiej natomiast jako wzór na pagonach.

1

2

W aranżacji wnętrz na szeroką skalę zaczęto go wykorzystywać w WVIII wieku do zdobienia tkanin obiciowych. Chevron stanowi alternatywę dla zdyscyplinowanych pasków i pląsających grochów. Najłatwiej wyeksponować go na tekstyliach – poduszkach, bieżnikach, zasłonkach, dywanach. Materiały nie wyczerpują jednak zakresu możliwości kreatywnego zastosowania zygzaka. Motyw charakterystycznej francuskiej jodełki od dawna pojawia się na podłodze. Tworzą go klepki drewna ułożone pod kątem 30, 45 lub 60° lub płytki ścienne czy podłogowe. Chevron pojawia się na tapetach, blatach mebli i jako motyw wielu przedmiotów dekoracyjnych.

3

4

Ponadczasowość wzoru wynika z jego uniwersalnego charakteru, który nie rozgranicza ani wieku ani płci swoich wielbicieli. Świetnie sprawdza się w różnych stylizacjach, począwszy od stylu retro skończywszy na coraz bardziej popularnym minimalizmie. Najczęściej można go jednak zaobserwować we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Zgodnie z tym, francuski wzór może ozdobić kuchenną zastawę, dywan w salonie czy pościel w pokoju nastolatka. Zastosowany w pastelowych tonacjach, wyciszy wnętrze, w bardziej energetycznych kolorach nada mu natomiast dynamizmu. Jest bezpretensjonalny, modny i pozostawia duże pole dla wnętrzarskich eksperymentów.

źródło zdjęć: pinterest.com, madivacreative.blogspot.com, ccvidago.net, blig.vkvvisuals.com, penelopehome.blogspot.no

inspiration cię artykuł ?

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Komentarze

Daj znać, co o tym sądzisz

Zapytaj o ofertę

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania na spotkaniu przy kawie ;)