O nas

Domowe biuro w stylu skandynawskim

  • 20.04.2015
  • Grupa Interio

Home Office – to pojęcie, które znane jest coraz większej liczbie osób. Czasem możliwość, czasem konieczność sprawia, że pracujemy w domu. W związku z tym, warto dostosować domową przestrzeń tak, by sprzyjała wydajnej pracy. Najlepiej jest urządzić domowe biuro w odrębnym pomieszczeniu, w którym nikt nie będzie zakłócał nam wykonywania służbowych czynności lub, gdy nie ma takiej możliwości, wydzielić część mieszkania, w której wystarczy miejsca na wstawienie biurka, krzesła i kilku niezbędnych rzeczy wykorzystywanych w pracy biurowej. Jeżeli mieszkanie urządzone jest w stylu skandynawskim, aranżację warto kontynuować również w jego biurowej części. Wystarczy wdrożyć kilka sprawdzonych rozwiązań, by domowe biuro nie zaburzyło harmonii stylistycznej reszty mieszkania, było wygodne i idealnie wpisywało się w północnoeuropejską zasadę kształtowania przestrzeni.

Biel

W skandynawskich aranżacjach, główną rolę wśród kolorów odgrywa biel. To barwa, która mimo swej dominacji we wnętrzu, nie narzuca swej obecności. Stanowi raczej tło, które świetnie eksponuje inne barwy sprawiając, że wydają się bardziej nasycone. Dzięki niej wnętrze jest pogodne i jasne. Biel jest doskonała do małych pomieszczeń. Nawet najmniejsze biuro wydaje się dzięki niej większe niż jest w rzeczywistości. W celu urozmaicenia wnętrza, jedną ze ścian można pokryć czarną farbą tablicową, która wystąpi w roli notesu na ważne zapiski. W obawie przed zabrudzeniem białych ścian można zastosować inny kolor – w domowym biurze równie dobrze spiszą się odcienie błękitu czy popielu.

1

Miejsce do pracy

Sercem każdego biura, niezależnie od stylu jego aranżacji, jest miejsce do pracy, czyli biurko. To w stylu skandynawskim jawi się nam najczęściej w prostych, minimalistycznych formach pozbawionych frezowań czy rzeźbionych nóg. Zwykle postawione jest na cienkich nóżkach, dzięki którym wygląda lekko nawet w niewielkich pomieszczeniach. Choć sam kształt mebla jest bardzo geometryczny i powściągliwy, w doborze biurowych akcesoriów można pozwolić sobie na dwa rozwiązania.

4Akcesoria biurowe i dodatki

W wersji bardziej surowej, np. inspirowanej szwedzką odmianą stylu skandynawskiego, na biurku występuje tylko niezbędna ilość rzeczy. Idąc w kierunku duńskiego romantyzmu, można natomiast pokusić się o kolorowe dekoracje. Biuro zaaranżowane w stylu skandynawskim lubi ładne akcesoria, co nie oznacza jednak rezygnacji w przedmiotów praktycznych. Jedną z zasad stylu jest dążenie do maksymalnej funkcjonalności przedmiotów i przestrzeni użytkowej, dlatego aranżując biuro nie należy o niej zapomnieć. W każdym biurze, również w tym urządzonym w stylu skandynawskim przyda się regał lub szafki na dokumenty, sortownik na korespondencję, czy tablica do zapisywania ważnych notatek. Znajdzie się tu również uzasadnienie dla obecności kosza na papier czy zegar. Wieszając na ścianie zabawne półeczki np. na zszywacz czy spinacze, a także ramki z ulubionymi grafikami, sprawimy, że przestrzeń nabierze dodatkowo indywidualnego wymiaru.

3

Światło

Zasada oświetlenia biura urządzonego w stylu skandynawskim jest taka sama, jak w przypadku każdego biura niezależnie od stylu, jaki w nim panuje. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłby dostęp do naturalnego światła. Jeżeli jednak jest on ograniczony, przestrzeń roboczą warto wspomóc oświetleniem sztucznym. Decydując się na światło górne, należy je zawiesić bezpośrednio nad blatem. W przypadku osób praworęcznych biurkowa lampka powinna stanąć po lewej stronie, w przypadku osób praworęcznych, po prawej. W skandynawską aranżację najlepiej wpisują się metalowe lampki o skromnym designie, utrzymane w jednolitej kolorystyce lub modele na regulowanym ramieniu umożliwiającym dogodne operowanie źródłem światła.

5

Kolory

W biurze zaaranżowanym w stylu skandynawskim można wykorzystać bardzo szeroką paletę kolorystyczną począwszy od intensywnie nasyconych barw, poprzez przygaszone tonacje skończywszy na bardzo modnych i nadających wnętrzu subtelnego charakteru pastelach. Ważne, by wszystkie te kolory stosować w formie akcentów, które dodadzą przestrzeni biurowej uroku, ale nie spowodują kolorystycznego chaosu wprawiającego w oczopląs i podenerwowanie mogące mieć wpływ na efektywność pracy.

6

Krzesło

Skupiając się na stylu, nie można zapomnieć, że prócz walorów estetycznych domowego biura niebagatelne znaczenie ma ergonomia mebli. Obok biurka najważniejszym z mebli jest krzesło. Najlepiej je dobrać adekwatnie do ilości czasu spędzanego przy pracy i zdecydować się np. na model obrotowy, z podłokietnikami i wysokim oparciem. Jednak typowo biurowe krzesła rzadko wpisują się w styl skandynawski i zaburzają jego proporcje. W tej sytuacji warto po prostu wybrać wygodne, solidne krzesło, które spełni wymogi zarówno estetyczne, jak i te zapewniające komfort pracy. Spośród dostępnych modeli można wybrać np. taki w intensywnej barwie, co z pewnością podkreśli charakter domowego biura.

2

Ciekawa jestem ilu z Was pracuje w domu i jak wyglądają Wasze domowe biura? Czy stanowią kontynuację aranżacji całego Waszego domu, czy raczej wymykają się regułom panującym we wnętrzu?

źródło zdjęć: lovingit.pl, homebook.pl, digsdigs.com, rilane.com, myscandinavianhome.blogspot.com

zainspirował cię artykuł ?

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

 

Komentarze

Daj znać, co o tym sądzisz

Zapytaj o ofertę

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania na spotkaniu przy kawie ;)