O nas

Antresola – zasady bezpiecznego użytkowania

  • 03.01.2015
  • Grupa Interio

Antresola, określana jako dodatkowa powierzchnia mieszkalna między podłogą, a sufitem, zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym znajduje zazwyczaj z dwóch powodów. Pierwszym z nich, chyba najczęściej spotykanym jest niewielki metraż wnętrza, drugim chęć wzbogacenia większej przestrzeni o dodatkowe, ciekawe rozwiązania architektoniczne.

Niezależnie od powodów, budując antresolę należy pamiętać nie tylko o jej funkcjonalnym i estetycznym przeznaczeniu, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie. Zatem, wprowadzając rozwiązanie w postaci antresoli w swoim mieszkaniu należy pamiętać o kilku elementach.

Przeznaczenie i wysokość antresoli

Przed przystąpieniem do budowy antresoli warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Częstotliwość korzystania z antresoli oraz rodzaj aktywności, jaki zamierzacie tu prowadzić determinuje tak naprawdę jej powierzchnię użytkową i wysokość. Nikt przecież nie chce się garbić ani wadzić głową o sufit. Standardowa wysokość dla półpiętra wynosi ok. 2,1m i zapewnia możliwość normalnego funkcjonowania. Zatem, urządzenie biura, pracowni, dodatkowego pokoju telewizyjnego czy biblioteki jest tu jak najbardziej możliwe. Jedną z częstych propozycji zagospodarowania antresoli jest również sypialnia. Jednakże ze względu na to, iż większość czasu spędzamy w niej w pozycji horyzontalnej, wysokość ścian może być niższa.

Najczęściej na potrzeby takiego półpiętra adaptowane są wnętrza kamienic z wysokim sufitem. Kubaturę małego mieszkania w kamienicy można powiększyć o dodatkową przestrzeń w postaci antresoli, tworząc mniej więcej równy podział ścian zapewniający optymalne i swobodne korzystanie zarówno z powierzchni właściwej mieszkania, jak również tej dobudowanej.

1

Konstrukcja antresoli

Elementy konstrukcyjne antresoli powinny gwarantować bezpieczeństwo zarówno tym, którzy znajdą się na niej, jak i tym, którzy będą korzystali z powierzchni znajdującej się bezpośrednio pod nią. Najczęściej do budowy antresoli wykorzystuje się drewno i metal tworząc z nich belki, filary, podłogę lub innego rodzaju wzmocnienia. Można je stosować w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. We wnętrzach w klimacie loftu, bezsprzecznie należy użyć metalowej konstrukcji. Chcąc wprowadzić do mieszkania nieco ciepła i naturalnych akcentów, warto wykorzystać drewno. W naturalnej barwie stworzy aranżację w duchu rustykalnym, bielone natomiast – nada mu skandynawskiego charakteru.

W przypadku niewielkiego mieszkania najlepiej będzie, gdy wsparciem dla antresoli będą nie tylko belki, ale również ściany wnętrza. Z jednej strony rozwiązanie takie wzmocni konstrukcję antresoli, z drugiej, ze względu na mniejszą ilość belek podpierających, pozwoli zaoszczędzić więcej miejsca na parterze. Jeszcze mniej powierzchni nam ubędzie jeżeli zastosujemy opcję z podwieszeniem antresoli. W tym przypadku należy upewnić się jednak, że nie istnieje zagrożenie przeciążenia sufitu.

2

Schody

Jeżeli antresola powstaje w dużym mieszkaniu, wielkość schodów nie jest aż tak istotna, jak we wnętrzach, w których każdy centymetr ma znaczenie. Na schody zawsze szkoda cennej przestrzeni. Niestety, ich obecności nie da się uniknąć. Jeżeli wnętrze na to pozwala warto zastosować schody jednobiegowe, a pod nimi urządzić np. schowek (o propozycjach na schowki pod schodami przeczytacie w tekście „Przestrzeń pod schodami sprytnie wykorzystana”), zajmujące znacznie mniej miejsca schody kręte lub ewentualnie drabinkę. Niezależnie od tego czy komunikację między parterem, a antresolą zapewnią schody czy drabinka, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Schody warto zabezpieczyć balustradą, a ich stopnie, jeżeli są strome lub śliskie – specjalnymi nakładkami zmniejszającymi ryzyko poślizgnięcia. (ciekawe przykłady znajdziecie w tekście „Antypoślizgowe zabezpieczenia na schody”). Drabinka, mimo mniejszych gabarytów wymaga jeszcze większej uwagi podczas korzystania niż schody. Dlatego, w celu maksymalizacji bezpieczeństwa warto ją chociaż na stałe przytwierdzić do podłogi parteru i antresoli.

3

4

Mieszkania z antresolą

Rynek nieruchomości coraz częściej oferuje mieszkania z gotową antresolą. Poruszając temat wrocławskich inwestycji wspomniałam Wam między innymi o Brzozowym Zaciszu – osiedlu z rodzinnym klimatem i apartamentowcu – Bulwarze Drobnera, który swą nazwę zawdzięcza pierwszemu powojennemu prezydentowi Wrocławia. Obie inwestycje oferują zakup mieszkań z antresolą. Jeżeli opisane rozwiązanie przypadło Wam do gustu, już wiecie, gdzie go szukać ;)

Antresola ma wiele zalet. Pozwala na wygospodarowanie dodatkowego metrażu w niewielkim wnętrzu i tworzy interesujące rozwiązanie przestrzenne w większych pomieszczeniach. Z jednaj strony umożliwia komunikację między poziomami mieszkania, z drugiej, separuje je pozostawiając mieszkańcom odrobinę intymności. Ważne, by przy jej budowie i aranżacji nie zapomnieć o bezpieczeństwie użytkowania, ale o tym chyba już wiecie.

źródło zdjęć: twoi-architekci.pl, dom.wp.pl, myfloor.pl, deconova.pl

zainspirował cię artykuł ?

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Komentarze

Daj znać, co o tym sądzisz

Zapytaj o ofertę

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania na spotkaniu przy kawie ;)